Vítejte a děkujeme, že jste si proklikni náš QR kód. Mohli jsme vám na konferenci SUSTAINABLE FUTURE ↗ rozdat letáčky, ale to by bylo plýtvání papírem. Víte, že každá sedmá domácnost v Praze nechce dostávat letáky do svých schránek?
Naším cílem je pomáhat těm, kteří zjednodušují život. Dělají ho efektivnější. Udržitelnější. A jak jste na tom vy? I v právu lze řešit právníka udržitelně.
Linda na konferenci SUSTAINABLE FUTURE mluvila o právu, umělé inteligenci, smart technology a udržitelnosti. Protože je pro Lindu udržitelnost silné téma, zeptali jsme se jí na pár otázek:
V právu, ale i životě obecně hledám především balanc. A v obojím není udržitelný trvalý (nepřiměřený) tlak na růst, bez ohledu na další aspekty. Udržitelnost tak pro mne znamená šetrnost k okolnímu prostředí i sobě a velmi velmi opatrný a rozvážný tlak na výkon – se zohledněním, posouzením a vyrovnáním všech negativních dopadů. Jsem přesvědčená, že skutečně ve všech oblastech činnosti můžeme a musíme hledat tento přístup.
Samozřejmě dopady na životní prostřední, tedy v tom nejširším slova smyslu všeho, co nás obklopuje. Nejde tedy jen o nakládání s odpady, šetření energií a uvědomělé nakupování. Zajímají mne kvalitně posbíraná a zpracovaná data ohledně reálných dopadů různých aktivit na životní prostředí. Ráda bych viděla lepší (a nemanipulativní) edukaci v tomto ohledu. Jako právníka mne zajímá i to, jak se podaří dovytvořit a uplatňovat právní regulaci, aby nevedla k pouhému greenwashingu a formálnímu odškrtávání kolonek, ale konstruktivně a přínosně měnila přístup společností, ale i jedinců.
Samozřejmě znát relevantní právní předpisy, ale, což ostatně i v jiných oblastech, přemýšlet v souvislostech. Tedy nejen plnit požadavky zákonodárce, ale vnímat skutečný smysl a přínos pro svět a v důsledku i pro konkrétního klienta.
Slyšeli jste už o Arbo Technologies? Brněnský startup, který chce, aby stromy ve městech žily déle, lépe a přinášely co nejvíc užitku ↗.
Zeptali jsme se na pár otázek také Ondřeje Kolaříka:
Pro ARBO jako pro firmu znamená udržitelnost převážně potenciál pro maximalizaci benefitů mimolesní zeleně, která na cestě k udržitelnosti nepochybně sehraje svou roli. Také to pro nás znamená zodpovědnost každého subjektu i jednotlivce ke svému okolí.
"Udržitelnost je za mě osobně asi největší téma naší generace. Kromě velké hrozby je to také obrovská příležitost - a to jak finanční, tak příležitost posunout lidstvo na novou úroveň neomezeného růstu a rozvoje."
Naše produkty jsou všechny zaměřené na sběr a vyhodnocování dat o mimolesní zeleni. V konečném důsledku to znamená lepší péči o stromy –> prodloužení jejich životnosti –> maximalizace ekologických benefitů, které stromy přinášejí (ve většině případů tyto benefity rostou exponenciálně s věkem stromu).
Také se v poslední době zaměřujeme na kvantifikaci těchto benefitů, což vlastníkovi stromu umožňuje daty podložená rozhodnutí, jak se stromem nakládat - kvantifikace toho o co přijde/co získá.
Veškerá data co sbíráme jsou kolem stromů ve městech a krajině. Sbíráme převážně data zachycující jejich geometrii - parametry, 3D scany, 3D modely. Dále například druh, nebo celkový stav stromu. Tyto data sbíráme pomocí moderních technologií, jako například lidary, kalibrované kamery, machine learning atd. Následně z těchto dat počítáme stabilitu stromů, nebo jejich ekologické benefity.
Víte, jakou má vaše společnost uhlíkovou stopu? Jaký je váš ESG rating?
Možná tyto otázky zatím neřešíte, ale určitě se na ně připravte a nachystejte si procesy pro měření udržitelnosti ve vaší společnosti. 🏡
Na úrovni EU se totiž chystá novelizace NFRD směrnice, která rozšíří povinnost reportovat data o udržitelnosti. Od roku 2026 by se tato povinnost mohla týkat také malých a středních podniků (takže vlastně "úplně všech").
Chci vědět víc ↗
🟢 Investoři totiž potřebují znát data o tom, jaký dopad má vaše společnost na lidi a životní prostředí, aby se rozhodli nad investící.
🟡 Banky potřebují znát data, aby mohly určovat úroky. Pojišťovny, aby mohly určovat výši pojistky. A tak můžeme pokračovat dále.