Inspektoráty práce loni rozdaly na pokutách o 100 milionů korun více oproti roku 2023. Zaměstnavatelé “klasicky” chybovali i v oblasti nelegálního zaměstnávání a švarcsystému. Jak se vyhnout pokutám a na co si dát pozor?
Rok 2024 byl pro Státní úřad inspekce práce rekordní. Podle Roční souhrnné zprávy o výsledcích kontrolních akcí bylo provedeno o tisíc kontrol méně než v roce 2023, celková výše pokut však vzrostla o víc než 100 milionů korun. A pak že státní správa neumí být efektivní...
Celkem proběhlo 18 969 kontrol a inspektoři se zaměřili hlavně na:
Inspektoráty práce uložily celkem 5 595 pokut v souhrnné výši 468 994 500 Kč. Z toho:
Nelegální zaměstnávání (včetně švarcsystému) patří spolu se zastřeným zprostředkováním zaměstnání (bodyshoppingem bez licence agentury práce) mezi oblasti, kterým se SÚIP při kontrolách věnujedlouhodobě a důkladně. V roce 2024 proběhlo v této oblasti celkem 6 328 kontrol. Mezi nejčastější problémy patří kromě švarcsystému také zaměstnávání cizinců bez povolení.
Připravte se na kontrolu s naším webinářem Švarc systém a odměňování kontraktorů
SÚIP zjistil celkem 295 případů švarcsystému. Úřad upozorňuje, že často je švarcsystém iniciován samotným zaměstnancem kvůli vyšším výdělkům.
Ale pozor: To neznamená, že je v pořádku. Švarcsystém zůstává nelegální bez ohledu na to, kdo ho iniciuje. Riziko vysokých pokut nebo zákazu činnosti tíží hlavně firmy.
Pronajímání pracovní síly bez licence agentury práce není ok. Někdy dokonce i agentury s povolením maskují své smlouvy jako obchodní spolupráci, aby se vyhnuli režimu dočasného přidělování zaměstnanců. Cílem takového jednání může být podle úřadu zejména snaha o vyhnutí se dodržení zákonných podmínek pro zprostředkování.
Jak říká úřad: "Subjekty, které nedodržují právní předpisy, výrazně nabourávají hospodářskou soutěž a nevytvářejí rovné tržní podmínky."
Zároveň při kontrolách zastřených agentur inspektoráty narážejí na kombinaci se švarcsystémem (jednoduše jde o případy, kdy agentura bez licence pronajímá OSVČ svým zákazníkům).
Výsledek: Inspektoři objevili 263 případů zastřeného zprostředkování zaměstnání. Za to padlo 255 pokut v celkové výši 158 462 000 Kč.
Zaměstnavatelé chybují i v běžných pracovních záležitostech. V roce 2024 inspektoři zjistili 6 879 porušení právních předpisů v oblasti pracovněprávních vztahů.
Nejčastější prohřešky:
Za tyto "běžné" chyby padlo 1 565 pokut v celkové výši 45 309 000 Kč.
Nechcete dostat pokutu? Podívejte se na náš webinář s Davidem Šupejem. S kódem SUIP10 máte 10% slevu.
Rovné zacházení kontrolovaly inspektoráty v 640 případech a zjistily 245 porušení zákoníku práce. Plus dalších 63 porušení týkajících se doložek mlčenlivosti o výši mzdy (jejich výslovný zákaz přinesla až flexinovela, platící 1. 6. 2025).
35 z kontrolovaných zaměstnavatelů (především ve výrobě) stále používalo bonus za docházku, který fakticky diskriminuje zaměstnance v pracovní neschopnosti nebo pečující o dítě či jiného člena rodiny.
SÚIP dále zjistil, že zaměstnavatelé chybují i u jiných benefitů, a to třeba tak, že z poskytování vyloučí zaměstnance na rodičovské dovolené, zaměstnance pobírající starobní důchod nebo zaměstnance ve zkušební a výpovědní době.
V oblasti rovného zacházení bylo za rok 2024 uloženo celkem 51 pokut v souhrnné výši 1 421 000 Kč.
Nejlepší obrana je prevence. Kontroly jsou důkladné a pokuty rostou.
Pokud vás zajímá, jak se vyhnout švarcsystému, máme pro vás tip na webinář s Davidem Šupejem.
TIP: S kódem SUIP10 máte 10% slevu.
👉 Chci webinář 🔥
✅ Pravidelný audit pracovněprávních vztahů
✅ Kontrola smluv a dohod
✅ Nastavení férových benefitů
✅ Školení pro HR
Nevíte si rady s pracovním právem? Nechte to na nás. Petr Glogar je expert, který vám zkontroluje dokumenty dřív než inspekce.
Pište nebo volejte. Jsme tu pro vás! 💪