Jiří Hradský: "Je v esportu potřeba právník?"

V roce 2019 jsme založili projekt Právo hraje ↗. Přiznejme si, byli jsme opravdu nadšení, že konečně budeme moct prorazit do světa videoher s nabídkou právních služeb.

Jenže jsme trošku narazili. Protože právník je pro mnohé synonymem problémů, vysokých nákladů a drahých obleků. Museli jsme tedy do práva a esportu vstoupit jiným směrem - vzděláváním. A snažili jsme se ukázat, že právník už dávno není ten klasický stereotyp.

Jak vypadá typický právník?

Esport & Gaming summit 2022

Na konci dubna jsem se zúčastnil akce s názvem Esport & Gaming summit 2022 ↗. V průběhu jedné z přednášek zazněla velmi zajímavá informace: "Vývoj popkultury vedl k tomu, že i CEO velkých esportových týmů si před důležitým jednáním s partnery povídají se svým právníkem o tom, že včerejší noc pařili League of Legends."

Jako každá oblast, i právo se vyvíjí. A popkultura jej zasáhla také. Právník už dávno není člověk, který nosí drahé obleky, má kancelář s luxusním mahagonovým stolem a při návštěvě klienta začne počítat stokoruny za každou minutu.

Mám na to vlastní názor: "Esport může být rád, že dospívá v době, kdy se právo posouvá mílovými kroky kupředu." Dnešní právník je přizpůsobivý, je to parťák, který pomáhá růst a chce růst společně s klientem. Právníka dnes ani nemusíte vidět osobně, vše se dá zmáknout online (dobře, někdy se tomu úplně nevyhnete).

Stereotypy o právnících jsou prostě přežitek. Co si z toho odnést?

V dnešní době si s právníkem o LoLku pokecáte, zároveň ale dostanete službu, která stojí za to. Přidaná hodnota je určitě v tom, že bude myslet za vás. Možná se vás bude hodně ptát, ale to jen proto, aby pochopil, jak přemýšlíte, aby právě myšlení mohl za vás převzít.

Právník v esportu - je tedy potřeba?

Možná si budeme střílet do vlastních nohou, ale právník v esportu nemusí být potřeba vždy. Nerad bych v tomto článku za každou cenu "prodal", že právník je alfa omega každé činosti, kterou například esportový tým bude podnikat.

Kdy je právník s otazníkem?

Pokud si zakládáte nový esportový tým, můžete si vybrat několik různých forem. Jít třeba cestou s.r.o., nebo cestou spolku. Ostatně, na toto téma jsme sepsali také krátký článek ↗. Pro samotné založení však s největší pravděpodobností právníka potřebovat nebudete.

Tedy za předpokladu, že nebudete volit nějakou šílenou právní formu, nebo nastavovat složité vztahy uvnitř společnosti.

Obdobně lze přemýšlet i nad situací, kdy jednorázově organizujete menší akci, například turnaj. Pravidla turnaje jsou často na samotném organizátorovi. Právník se může hodit ve chvíli, kdy chcete zkontrolovat smluvní dokumentaci se sponzory, nájemní smlouvy na prostory. Určitě za vás ale nevyřeší, jaké jsou podmínky výhry, jak se výhra rozděluje atp.

Kdy je naopak právník v esportu potřeba?

Opět se na chvíli vrátím k Esport summitu. Během akce jsem si udělal menší anketu na téma "Obrátili byste se v esportu na právníka?"

Drtivá většina odpovědí zněla: "Právník je snad potřeba v každém odvětví ne?"

Přál bych si, aby právo bylo natolik srozumitelné, že právník potřeba nebude. I kdyby bylo, myslím si, že právník se může hodit. Ve chvíli, kdy chce esportový tým/organizace začít růst, je fajn si dlouhodobě nastavit všechny právní oblasti správně.

Určitě bych tedy právníka začal hledat, když:

 • Řeším investici ↗ nebo se na investici připravuji.
 • Řeším rozsáhlé partnerství se sponzory.
  • Smluvní pokutu si asi ve smlouvě umí najít každý, ale právník dokáže najít skryté souvislosti a pomůže vyjednat se sponzorem/partnerem výhodnější podmínky.
 • Nastavuji smlouvy s hráči, trenéry a dalšími osobami ↗ v týmu/organizaci.
  • Pomůže vám s výběrem vhodné právní formy, nachystá smluvní dokumentaci a pomůže s komunikací vůči hráčům/osobám.
 • Chci ze své značky udělat pořádný "lovebrand" - právník pomůže s ochranou duševního vlastnictví.
 • Mám spor s dodavatelem, jinou osobou a hrozí mi zásadnější problém.
  • Zná spornou agendu, umí vyjednávat, dokáže posoudit, zda může být spor úspěšný nebo ne.

Jakého právníka si vybrat?

Nic jako esportový právník neexistuje. Právo v esportu je jen souhrn různých právních disciplín, které už tady po desítky let existují. Jen se modifikují a upravují na míru esportu.

Vzhledem k tomu, jaké služby může člen esportový tým/organizátor/jiná organizace vyžadovat, doporučil bych technologicky zaměřeného právníka, který má zkušenosti například s oblastí startupů či investicemi. 

Je tedy právník v esportu potřeba?

Nechám odpověď na vás. Já si myslím, že ano. Ale i zámečník se bude prát za to, že do nově vystavěných bytových domů je potřeba kvalitní ochrana dveří.

 

Chcete se na něco zeptat?

Jirka píše o esportu 👉

Jeho profil -->