Vyplatí se nemovitost prodat „na vlastní pěst“?

Prodej nemovitosti patří k těm životním okamžikům, které většinu z nás čekají pouze jednou nebo dvakrát za život. Proto bychom mu měli věnovat patřičnou pozornost. Plánujete svůj dům či byt prodat sám po vlastní ose? Jaké jsou výhody tohoto způsobu prodeje a proč si nestačí stáhnout vzor kupní smlouvy z internetu? Pojďme se na to podívat blíž.

ZVOLÍTE SI VLASTNÍ POMOCNÍKY

Při prodeji nemovitosti na vlastní pěst máte výběr lidí, kteří vám s prodejem pomohou, plně ve svých rukou. Můžete si tak zvolit advokáta, na kterého máte dobré reference a kterému můžete plně důvěřovat. Velkou výhodou také je, že vám advokát poskytne garanci, že vše proběhne v pořádku. Stejně tak můžete některé své povinnosti při prodeji nemovitosti delegovat na někoho jiného. Můžete tak prohlídky i komunikaci se zájemci zadat někomu jinému, ale sami si ponechat právo finálního výběru kupujícího.

Rizika plynoucí z neznalosti

Samozřejmě, můžete se také spolehnout pouze sám na sebe a naprosto vše si zařídit sám – včetně „vytvoření smlouvy na koleni“ dle vzoru nalezeného na internetu. Tuto možnost však rozhodně nedoporučujeme. Taková smlouva nemusí splňovat všechny zákonné náležitosti a ze snahy ušetřit za advokáta se může stát poměrně drahý špás. Neznalost zákona neomlouvá. Můžete si opravit auto, pračku či software v počítači, ale v nemovitostech jde o mnohem větší obnos peněz.

Převod peněz

Když si projdete celým procesem okolo prodeje nemovitosti a seženete i solventního zájemce, čeká vás další důležitý krok, kterým je převod peněz a nemovitosti samotné. Vy nebudete chtít převést vlastnické právo k nemovitosti, dokud nebudete mít peníze za nemovitost na účtu, zatímco kupující vám nebude chtít poslat peníze, dokud mu nemovitost nebude (dle zápisu v katastru) “říkat pane”. Část lidí se stále ještě spoléhá na dobré slovo druhé strany, nicméně v dnešní době tento problém lze snadno vyřešit složením kupní ceny do advokátní úschovy. A vzhledem k tomu, že jde o poměrně vysoké částky, je potřeba věnovat náležitou péči i volbě advokáta, který úschovu peněz provede.

Prodej po vlastní ose ale se zárukou

Naštěstí existuje i zlatá střední cesta a vy můžete prodej nemovitosti pojmout jako chytrá horákyně – těžit ze všech výhod, které prodej nemovitosti po vlastní ose přináší, ale zároveň mít jistotu, že jste postupovali podle platné legislativy, že za sebou máte tým zkušených advokátů, a že vás nic nepříjemně nepřekvapí.

Advokátní kancelář SEDLAKOVA LEGAL vám při prodeji nemovitosti zajistí komplexní služby – připravíme smlouvu o prodeji, zastoupíme vás v katastrálním řízení a uschováme kupní cenu v advokátní úschově. Připravili jsme pro vás průvodce, který přináší více informací o prodeji nemovitostí se SEDLAKOVA LEGAL.