Váš e-shop čelí obvinění z plagiátorství? Zjistěte, jak IP Scan Enforcement může ochránit váš byznys

Představte si situaci, kdy provozujete e-shop. Někdo vám napíše, že nelegálně používáte jím vytvořenou fotografii u jednoho z produktů. Že ji máte z webových stránek urychleně stáhnout. Je možné, že tu fotku vám poskytl výrobce, a tak si myslíte, že se vás porušení práv netýká. Jenže pak vám dorazí předžalobní výzva a v tu chvíli je vám už jasné, že máte zaděláno na problém.

Porušení práv duševního vlastnictví dnes a denně

Tyto situace se reálně stávají. Bohužel častěji, než si myslíte. Denně se setkáváme s klienty, kteří se dostávají do sporů o porušení práv duševního vlastnictví ↗. Někdo je nařkne z toho, že v promo brožuře použili bez svolení cizí fotku, nebo požívají logo až příliš podobné tomu jeho, nebo že využívají software, ke kterému nemají licenci. A nejen to, můžeme jít ještě mnohem dál.

Situace z praxe: známý e-shop s nábytkem a dekoracemi dostal výzvu ke stáhnutí jednoho výrobku z prodeje, protože se údajně jedná o plagiát cizího designu. Samozřejmě, náš e-shop o tom neměl ani ponětí, jen přeprodával produkty stovek výrobců. To ale nevadí, i kdybyste byli už pátý distributor v řadě, porušení práv se vás týká úplně stejně.

Problém pod stůl nezametejte

Ať je to jakkoliv, situaci rozhodně musíte řešit. V první řadě budete potřebovat komplexní analýzu porušení práv duševního vlastnictví, což je hodnotný podklad, který se bude hodit pro další postup v jakémkoliv podobném sporu. Zjistíte, na čem jste a rozhodnete se, jaké budou další kroky. Tady vstupujeme do hry my s profesionálním právním pohledem. Klienta si vždy pečlivě vyslechneme, situaci posoudíme i na základě desítek podobných případů, které nám už prošly pod rukama, a nabídneme komplexní řešení analýzy stavu. Budete mít jistotu, kterým směrem se vydat.

IP Scan Enforcement = nejlevnější prevence hrozícího sporu z porušení práv

Setkáváme se s tím, že klientům se běžně nechce investovat do něčeho hypotetického, co se možná v budoucnosti odehraje. Prevence je něco, před čím máme tendence zavírat oči. Pokud ale máte na stole reálný problém, jak popisujeme v typických situacích výše, není času nazbyt. Pokud máte obavy, že byste mohli porušovat něčí práva k duševnímu vlastnictví (nebo naopak cítíte, že někdo zneužívá vaše ochranné známky, autorské dílo, design, vynález nebo jiná práva k duševnímu vlastnictví), doporučujeme využít službu IP Scan Enforcement pro malé a střední podniky. Je to služba z velké části dotovaná EU, tím pádem si můžete být jistí, že levněji podobný rozbor porušení IP nedostanete.

Zanalyzujeme to

V případech porušení práv je nutné vždy nejprve provést důkladnou analýzu, zda skutečně dochází k porušení práv a jaké lze uplatnit nároky, aby mohl klient učinit informované rozhodnutí o tom, zda bude spor řešit u soudu nebo příslušného úřadu duševního vlastnictví.

Jít do sporu bez analýzy je jako střílet se zavázanýma očima: klient neví, zda se trefí – tedy jestli vyhraje a jestli se mu vrátí náklady, nebo naopak prohraje a bude muset hradit náklady druhé strany.

Bude vás to stát pár mailů a rozhovor

Proces získání dotované služby IP Scan Enforcement nemůže být snazší. S oblibou a trochou nadsázky říkáme, že klienta to stojí jen pár e-mailů.

Začínáme vždy tím, že vám dáme vyplnit online typeform ↗, kterým si ověříme, zda máte na grant nárok, tj. zda splňujete kritérium malého a středního podniku.

Potom si už bereme administrativu na sebe — pošleme vám podklady k elektronickému podpisu a požádáme vaším jménem o grant. Když vám evropský grant přiklepnou (což většinou trvá dva týdny), dostanete poukázku na dotaci, kterou už vám nikdo nevezme.

Teprve po obdržení grantu začneme zpracovávat vaše podklady, které nám poskytnete spolu s vyplněným sebehodnotícím dotazníkem ↗. Podáte žádost na Úřad průmyslového vlastnictví o přidělení nás jako experta. Pečlivě prostudujeme všechny podklady a pak může proběhnout interview s naším odborníkem na IP. Z této zhruba dvouhodinové konzultace od nás dostanete propracovaný výstup — analýzu, jak se na vaši situaci díváme, a doporučení dalšího postupu.

Tento obsáhlý report posíláme na Úřad průmyslového vlastnictví, který výstup schválí. Až je vše hotovo, zaplatíte částku za IP Scan Enforcement a do měsíce máte peníze z grantu proplacené na účtu.

IP Scan Enforcement pro SME

Je jasné, že služba IP Scan Enforcement podpoří mnoho menších podnikatelů, kteří potřebují pomoct, ale v rozpočtu stěží loví rezervy na právníky. Za službu zaplatíte 900 EUR + DPH a z grantu se vám vrátí zpět 810 EUR. Funguje podobně jako dřívější služba IP Scan ↗ na posouzení stavu IP malých a středních firem.

Nejste si jistí, zda se na vás grant vztahuje? Otestujte se v našem online dotazníku ↗ a o všechno ostatní se už postaráme my.
Autorka

Tereza Formanová ↗

Tereza je naší specialistkou na ochranné známky. Stará se o jejich registraci, správu, ale řeší i komplikace při registraci a spory s vlastníky a přihlašovateli jiných známek. Co vám můžeme zaručit je to, že vám určitě vše vysvětlí s obrovským nadšením a zápalem. Ochranné známky jsou prostě její láskou. Službou IP Scan Enforcement vás zkušeně a lidsky provede.

undefined

Kontaktujte nás