Úprava poměrů k nezletilým dětem

Otázka péče, styku a výživného na nezletilé děti je kamenem úrazu všech rodičů. Každý rodič chce získat své děti do výlučné péče, omezit styk dětí s druhým rodičem a samozřejmě získat co nejvyšší výživné. Nicméně právní úprava a zejména pak judikatura českých soudů je k tomuto požadavku velmi přísná, neboť si rodiče často neuvědomují, že má být dána přednost zájmů dětí před zájmy rodičů. Náš cíl není pouze dosáhnout výhry jednoho rodiče nad druhým, ale spíše podporovat budování a upevňování vztahů mezi rodiči a dětmi. Chceme, aby rodiče byli schopni spolupracovat ve prospěch svých dětí, a nikoliv se vzdalovat od svých rodičovských povinností. Zakládáme si tedy na tom, že se snažíme našim klientům důkladně vysvětlit jednotlivé druhy péče, možnosti styku a výše výživného tak, aby své rozhodnutí volili racionálně a v nejlepším zájmu jejich dětí.

Kontaktujte nás ↗

Popis
Úprava poměrů k nezletilým dětem s námi
 • Základní informace
 • Co budeme potřebovat?
 • Co od nás dostanete?

Základní informace

Jste v manželství nebo v partnerství, kde máte nezletilé dítě a máte obavy ohledně péče, výchovy a výživy po rozvodu/rozchodu? Existují tři typy péče o dítě: střídavá, výlučná a společná. Střídavá péče je nejběžnější, výlučná péče se uplatňuje ve zvláštních situacích a společná péče vyžaduje dohodu mezi rodiči.

V prvé řadě vždy doporučujeme se odpoutat od emocí a pomsty vůči druhému rodiči. Je potřebné si uvědomit, že se nehádáte s druhým rodičem o majetek nebo závazky, ale společně rozhodujete a určujete budoucí vývoj vašeho společného dítěte. V rámci soudního sporu můžete získat výlučnou péči a omezit styk druhého rodiče s dítětem na minimum, ale bude to pro vás a vaše společné dítě to nejlepší?

Pokud se jedná o výživné na nezletilé dítě, tak toto se určuje jak u výlučné péče, tak i u střídavé péče. Již nyní upozorňujeme, že výživné náleží nezletilému dítěti, nikoliv rodiči. Běžná situace je taková, že si rodič, který hradí výživné, myslí, že platí druhému rodiči, který si z toho hradí své potřeby. Tento přístup je však chybný a vede k řadě konfliktů, které stěžují nejenom případnou dohodu, ale i samotný soudní spor. Nezletilé dítě právo ze zákona na stejnou životní úroveň rodičů. Výši výživného autoritativně stanovuje soud, přičemž přihlíží nejenom k výdělkovým poměrům rodičů (čistý měsíční příjem ze zaměstnání mzda/plat nebo podnikání), ale také k majetku, který rodiče vlastní a jaká je jejich faktická životní úroveň. Často soudy vychází z tabulek Ministerstva spravedlnosti, i když nemají právní závaznost.

Co budeme potřebovat?

Abychom vám mohli poskytnout co nejlepší možnou službu, musíme znát vaši situaci.

 • Budeme od vás potřebovat popsat faktický denní režim vašich dětí – zejména pak kdo se o ně stará, kdo je vodí do školského zařízení, učí se s nimi, chodí k doktorovi apod.
 • Jak se k dětem chová druhý rodič a jeho zájem o děti.
 • Informaci, co je vaším cílem – získat výlučnou, střídavou nebo společnou péči.
 • Informaci o výši příjmů rodičů a majetku. Též představa o výši výživného, které byste chtěli získat.
 • Dokumenty – kompletní seznam vám zašleme poté, co se blíže poznáme a zjistíme, který model je pro vás nejlepší.

Co od nás dostanete?

 • Dostanete od nás komplexní zhodnocení vaší situace se všemi výhodami i nevýhodami.
 • Popis několika cest, kterými se lze vydat, a bude pouze na vašem uvážení, kterou z cest se společně vydáme.
 • Spolehlivého partnera pro vyjednávání s druhou stranou.
 • Též naši podporu, pochopení a empatii.
 • Přípravu na soudní jednání – zejména pak na váš výslech.
 • Naše bohaté zkušenosti prověřené stovkami soudních jednání, jednání s protistranou, velmi rozsáhlou znalost judikatury, návody nebo metodiky.
Kontaktujte nás