V závěru srpna 2024 vláda schválila návrh zákona o digitální ekonomice, který je nyní projednáván v Parlamentu. Tento zákon mimo jiné přímo navazuje i na evropský Akt o digitálních službách (angl. Digital Service Act, DSA) a jeho hlavním cílem je zajistit ochranu uživatelů internetu před nezákonným obsahem. Zároveň má chránit veřejnou diskuzi před cenzurou a narovnat konkurenční prostředí pro firmy působící online. Zákon zapracovává obecný princip, že co je nelegální v běžném prostředí, je nelegální i v digitálním světě. Zavádí přísnější pravidla pro velké platformy, zatímco menší podniky budou čelit méně náročným povinnostem. Přinese zákon o digitální ekonomice konečně bezpečné a transparentní online prostředí?
DSA je evropské nařízení zaměřené na zajištění bezpečnosti online prostředí a zvýšení odpovědnosti poskytovatelů digitálních služeb. Nařízení mimo jiné stanovuje pravidla pro odpovědnost internetové platformy za obsah nahraný ze strany uživatelů, ukládá povinnosti provozovatelům, aby rychle reagovali na nezákonný obsah, zaváděli mechanismy pro jeho oznamování a transparentně informovali o pravidlech moderování nezákonného obsahu.
O tom, jak by měl být nastaven mechanismus nahlašování a přijímání opatření proti nelegálnímu obsahu podle DSA, tedy moderování obsahu ↗, jsme vám již dříve popsali.
Největší vliv má DSA na velké hráče, ale dopadne i na menší platformy. Jejich povinnosti jsou o něco méně striktní.
Nejste si jistí, zda na vás DSA dopadá? Podívejte se do článku o DSA a jeho dopadech na různé typy subjektů ↗.
Zákon o digitální ekonomice řeší mimo jiné to, kdo bude zodpovědný za kontroly dodržování nařízení DSA, jakých přestupků se můžete dopustit a jaké sankce hrozí firmám, které nařízení poruší.
Podle návrhu zákona bude na dodržování dohlížet Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a v některých otázkách bude spolupracovat i Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).
Tyto povinnosti se liší podle velikosti firmy – mikro a malé podniky mají z této legislativy určité výjimky. Kontrolu, zda poskytovatelé digitálních služeb plní své povinnosti, budou provádět výše uvedeného úřady, přičemž se očekává, že v počátcích budou na přestupky spíše upozorňovat, než je pokutovat. Zákon ale jinak přináší přísné sankce, pokud dojde k porušení předpisů, což je pro firmy silná motivace k dodržování pravidel. Pokud totiž povinnosti porušíte, může vám úřad uložit pokutu až do 6 % vašeho ročního obratu. A na to jde říct jen jedno: váš rozpočet to zabolí.
Chcete proniknout do tajných zkratek DSA, P2B a DAC7? Máme praktického průvodce ke stažení ↗.
Pokud stále tápete, zda se vás tato nová pravidla týkají, nebo jste je dosud odkládali, nyní je ten pravý čas začít se tím zabývat. Bez žalobce doposud nebyl soudce, ale nově již české úřady budou mít pravomoc nová pravidla kontrolovat a pokutovat. Naše kancelář má bohaté zkušenosti s implementací podmínek DSA u mnoha klientů a nabízíme pomoc při jejich úpravě tak, aby odpovídaly aktuálním požadavkům. Vývoj nového zákona o digitální ekonomice neustále monitorujeme, takže se s námi nemusíte obávat, že byste se o případných odlišnostech zákona od dosavadní úpravy v DSA nedozvěděli.
Ozvěte se ↗ a my vám upravíme podmínky tak,
aby odpovídaly všem požadavkům DSA i nového zákona.
Nejraději pomáhám těm, kdo potřebují skloubit právo s technologiemi. Ve světě IT a software se totiž cítím jako ryba ve vodě. Už od mala mě přitahovaly nové technologie a promítání science fiction do našeho světa. Až při studiu na vysoké škole jsem si však uvědomil, kolik etických a právních překážek je nutné překonat před jejich uvedením do reality.