IP scan: 4 klienti, kterým jsme pomohli nastavit strategii ochrany duševního vlastnictví

IP scan. Služba, na kterou EUIPO vypisuje každoročně grant. O tom, jak IP scan probíhá si můžete přečíst v našem dalším článku ↗.

O grant na IP scan mohou žádat všichni podnikatelé, a to jak fyzické (OSVČ), tak právnické osoby (firmy). Další kolo programu bylo spuštěno 23. 1. 2023. Nově mohou podnikatelé čerpat až 1 810 EUR na registraci ochranné známky a provedení IP scanu.

Máte zájem o IP scan? Napište nám ↗. Nebo nám vyplňte formulář ↗ a my vše ostatní zařídíme.

Bohužel mnoho podnikatelů, kterých se IP scan týká často neví, že mohou obdobné služby využít a jaký má pro ně přínos. Proto jsme si pro vás nachystali krátkou případovou studii 4 klientů, u kterých jsme IP scan provedli a jak jim pomohl.

Velká poklona patří Tereze Formanové ↗, která se na poskytování IP scanů primárně podílela.

Letáček k IP scanu -->

4 klienti - 4 příběhy

V minulém roce jsme udělali přes 20 IP scanů. Díky získanému grantu ušetřili klienti na těchto službách dohromady více než 450 000 Kč. A to nejen na službě IP scan, ale také na poplatcích za registraci ochranných známek.

Vybrali jsme 4 příběhy, na kterých vám ukážeme, v čem vám může IP scan pomoct.

Konkrétně se jedná o následující klienty:

Digitální agentura Upster

undefined

Žádost o grant schválena: 28. 7. 2022

Výše schváleného grantu: 1 500 EUR

Už jen jejich slogan vysvětluje, že s touto digitální agenturou jsme na jedné vlně: "Strategy. PPC. Content. SEO. Mailing. No bullshit."

Obrátili se na nás, protože jejich cílem bylo zkontrolovat, v jakém stavu se nachází jejich duševní vlastnictví a zejména autorská práva, neboť jako marketéři často vytváří autorský obsah a využívají externích dodavatelů.

Za klienta jsme vyřídili grant od A do Z, tedy od samotné žádosti o grant, až po dodání výstupu.

V rámci IP scanu jsme zkontrolovali celý proces poskytování služeb, zaměřili jsme se právě na autorská práva a kvalitu smluvní dokumentace a interních procesů.

Co jsme zjistili: Jejich služby a právní ošetření jsou na špičkové úrovni (mají skvěle srozumitelné smlouvy, fakt! 🙂). Autorská práva mají správně ošetřena a zajištěna. Jeden zásadní bod jsme však našli. Historicky nebyly zcela vyřešeny smlouvy s osobami, které tvořily web, grafiku, texty a další obsah webu Upster.

Víte, že abyste měli výhradní licenci k autorským dílům, musí mít smlouva písemnou formu?

Jaký postup jsme navrhli: Dotáhnout smlouvy s dodavateli, kteří se podíleli na grafice, logu, webu a textech. U stávajících dodavatelů jsme doporučili další podmínky, které si musí ve smlouvě ošetřit a jak si musí nastavit licenční režimy. Prostě jsme pomohli nachystat záchranné brzdy.

Výše uvedeným strategickým doporučením jsme předešli případným sporům z oprávnění užívání loga společnosti, vytvořených textů a grafiky. Klient se tak může nadále věnovat tomu, co mu jde nejlépe - poskytovat špičkový digitální marketing, a to bez dalšího rizika.

Cena IP scanu: 900 EUR

Výše grantu na IP Scan: 90 % ceny

Klient ušetřil: 810 EUR

"Naši parťáci ze SEDLAKOVA LEGAL nás informovali, že je možné získat grant na IP scan a další služby. Už nějakou dobu jsme spolupracovali, tudíž jsme byli přesvědčeni, že právně máme všechno v pořádku. V rámci interview jsme ale zjistili, že jsme trošku zapomněli sami na sebe a měli jsme mezery ve smlouvách s dodavateli, kteří nám dělali logo, grafiku nebo texty. My máme klidnější spaní a zároveň partnera, který mnohem lépe pronikl do podstaty našeho podnikání a cílů na dalších 5 let. A nejlepší služby vznikají tehdy, když vám ten druhý opravdu rozumí." Tomáš Schwarz, Upster

Platforma Tolgee

Tolgee

Schválení grantu: 20. 7. 2022

Výše schváleného grantu: 1 500 EUR

Sen všech vývojářů aplikací. Revoluční nástroj, který zrychlí překlad aplikace až o 90 %. Chytrá platforma, která nabízí bezbolestnou lokalizaci do různých jazykových verzí. To je platforma Tolgee.

IP scan v této oblasti je z úplně jiného soudku, neboť platforma vyvíjí softwarový nástroj, který je založen na licenčních oprávněních, je poskytován formou SaaS v různých platebních režimech. Zároveň se jedná o produkt se zajímavým vizuálem, který se do budoucna může stát opravdovým B2B love-brandem.

Co jsme zjistili: Zaměřili jsme se zejména na zdrojový kód software a licence, které jsou k němu využívány, na licenční podmínky a na samotnou vizuální stránku platformy a oprávnění (duševní vlastnictví) k ní. Klient do IP scanu šel s tím, že chtěl registrovat ochrannou známku, přičemž potřeboval ujistit, že je to správná strategie. Klienta jsme ujistili, že se jedná o strategicky důležitý krok s vysokou prioritou. Zároveň jsme mimo jiné jako vysoce prioritní zařadili také úpravu smluvní dokumentace s dodavatelem, který se podílí na tvorbě grafiky platformy.

Další kroky: Společně s klientem jsme zahájili registraci ochranné známky ↗, přičemž registraci jsme si vzali do vlastní režie. Klient následně využil získaný grant také k úhradě poplatku za registraci ochranné známky.

Cena IP scanu: 900 EUR

Výše grantu na IP scan: 90 % ceny

Výše grantu na poplatky za registraci ochranné známky: 675 EUR

Klient ušetřil: 1485 EUR

"Celý průběh služby IP scan od osobního interview po následnou administraci grantu a registraci ochranné známky probíhal ve spolupráci se SEDLAKOVA LEGAL velmi hladce. V hloubkovém rozhovoru si dali velmi záležet na tom, aby dopodrobna pochopili podstatu našeho produktu a podnikání a mohli tak navrhnout ideální řešení ochrany duševního vlastnictví na míru." Markéta Chalupníková, Tolgee

E-shop a parťák pro moderní učitele Pedagogický diář

Pedagogický diář

Schválení grantu: N/A (klientka za námi přišla s již schváleným grantem)

Výše schváleného grantu: 1 500 EUR

Učitelství je náročná profese. Celá společnost na ně klade vysoké nároky, zároveň jsou ale zavaleni papírováním, omezeními, a ne vždy oceňováni vysokou prestiží. Aby bylo vzdělávání smysluplné a snazší pro všechny učitele, přišla Markéta Mrázová s myšlenkou - vytvořit pedagogický diář. Celý příběh vzniku myšlenky krásně popsala na svých webových stránkách ↗.

Markéta Mrázová se na nás obrátila prostřednictvím našeho webu, kde nás poptala s již schváleným grantem. Klientce jsme doporučili další postup a zajistili, abychom IP scan provedli my.

Co jsme zjistili: V rámci analýzy obchodní strategie a obchodního modelu jsme se zaměřili na to nejdůležitější - samotný pedagogický diář, který klientka prodává. Součástí posouzení byla také digitální podoba tohoto diáře. V rámci analýzy bylo zjištěno, že existují nedostatky ve smluvní dokumentaci mezi klientkou a externími dodavateli, kteří mají na starost grafiku a ilustrace diáře. Tyto nedostatky by do budoucna mohly způsobit zásadní problém při prodeji a nabízení diářů.

Zároveň jsme společně vytvořili strategii, jakou cestou se vydat při registraci ochranné známky, neboť pojem pedagogický diář je poměrně popisný a registrace takové ochranné známky by mohla být problematická.

Cena IP scanu: 900 EUR

Výše grantu na IP scan: 90 % ceny

Klient ušetřil: 810 EUR

Přátelský a vysoce profesionální přístup Terezy Formanové, byl přesně to, co jsem pro svůj projekt potřebovala. S péči a trpělivostí jsem byla provedena celým procesem IP scanu i následujících potřebných kroků. Díky této zkušenosti jsem však nezískala jen potřebnou oporu při IP scanu a procesu registrace ochranné známky, ale i důvěryhodné a srozumitelné právní zástupce do budoucnosti. Děkuji, za velmi příjemnou spolupráci a podporu. Markéta Mrázová, Pedagogický diář

Aplikace na trénování mozku Bemensa

Bemensa

Schválení grantu: 19. 9. 2022

Výše schváleného grantu: 1 500 EUR

Členem organizace Mensa se stanete, pokud vaše IQ dosahuje hodnot 2 % nejlepších lidí na světě.

Možná to není pro každého, ale dobře trénovaný mozek je základem pro podávání stabilních výkonů, předcházení civilizačním onemocněním či flexibilní myšlení. Právě s tímto může pomoct aplikace Bemensa ↗, za kterou stojí Carolina Constant.

Jako našemu dlouhodobému klientovi jsme nabídli provedení IP scanu, neboť jsme stáli u zrodu aplikace, a to i při všech porodních bolestech spojených s tvorbou nového projektu.

Co jsme zjistili: Klientovým primárním jazykem je angličtina, tudíž byl celý IP scan, schůzky, včetně všech reportů proveden v angličtině. Zaměřili jsme se na to nejdůležitější pro další růst značky - ochrannou známku. V rámci nastavované strategie jsme za největší prioritu považovali právě registraci ochranné známky. Zároveň jsme se zaměřili na revizi podmínek v souvislosti s podmínkami Google Play a AppStore. Klient tak obdržel přesné rozložení strategie, podle důležitosti, jak má postupovat.

Cena IP scanu: 900 EUR

Výše grantu na IP scan: 90 % ceny

Klient ušetřil: 810 EUR

Zbylou částku může klient využít na úhradu až 75 % poplatku za registraci ochranné známky.

“The team at SL is everything you would expect from a first class legal firm and a bit more. Their communication in English in legal matters was excellent as well as their attention and advice. Peace of mind in a business is invaluable and yet, it came for almost no cost since SL arranged for the grant. I cannot recommend SL enough.” Carolina Constant, Bemensa

IP scan je o nastavení strategie

Za 90 EUR můžete získat analýzu slabých míst. V oblasti duševního vlastnictví existuje tolik míst, které si musíte pohlídat, že služba za takovou částku prostě dává smysl. Ať už jste malý e-shop s pedagogickým diářem, digitální marketingová agentura nebo platforma pro překlady aplikací.

Pokud chcete vědět, jak probíhá proces získání grantu a samotného IP scanu, mrkněte na náš článek ↗.

Klikněte na tlačítko, vyplňte formulář a my začněmě skenovat duševní vlastnictví

Mám o IP Scan zájem -->

Kontaktujte nás

Chcete ušetřit za nastavení strategie ochrany duševního vlastnictví?

Napište nám →