Stavební úřady mají poslední měsíce dost napilno, což jste možná zaznamenali, i pokud se vás zrovna žádná stavba nebo rekonstrukce netýká. Od 1. 7. 2024 totiž vstupuje v plnou účinnost nový stavební zákon, což jistě neuniklo ani vaší pozornosti. Aktuálně média zaměstnávají zejména zprávy o tom, pod jakým náporem jsou nyní stavební úřady, protože se většina stavebníků snaží podat své žádosti ještě v režimu dle stávajícího stavebního zákona. Hodně se také řeší plánovaný Portál stavebníka, hlavně to kdy a zda bude plně funkční (s ohledem na poslední rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže). Bohužel faktickým změnám a novinkám, které nový stavební zákon do praxe přinese, se kvůli výše zmíněným „problémům“ nevěnuje tolik pozornosti, kolik by si tak zásadní téma zasloužilo.
Někteří odborníci označují nový stavební zákon za revoluční a my chceme, abyste byli v obraze. Proto jsme se rozhodli, že pro vás téma novinek přehledně zpracujeme. Vzhledem k rozsahu však není reálné pokrýt všechnyzměny v jednom článku. Abychom vám poskytli jasný přehled a nezahltili vás masou informací, přichystali jsme seriál, ve kterém postupně všechny důležité změny probereme. Na co se můžete v rámci série článků těšit?
Máte konkrétní problém a nechcete změny studovat sami? Ozvěte se nám ↗, rádi pomůžeme.
I když nakonec nebudou v oblasti stavebních úřadů takové převraty, jak to původně vypadalo (Nejvyšší stavební úřad nevznikne), ke změnám přece jen dojde. V příštím článku si tedy tyto změny týkající se organizace stavebních úřadů, plánovaného Portálu stavebníka, či vydávání stanovisek pro stavební řízení, podrobněji popíšeme.
Ke změnám dochází i v případě staveb, a to jak v jejich kategorizaci, tak v případě legalizace černých staveb. Novinky můžeme čekat i v případě jednotlivých řízení ohledně povolení staveb či jejich kolaudace.
Zajímá vás ke stavbám více? Zatím se mrkněte na náš starší článek, který si do hledáčku vzal právě klasifikaci staveb dle stavebního zákona ↗.
Ke změnám dochází i v oblasti územního plánování. Nejčastěji skloňovanou novinkou je zrušení možnosti zkráceného postupu pořizování změny územního plánu. Nicméně změn v této sféře je více – ty nejdůležitější si probereme v jednom z následujících dílů seriálu.
Aby to nebylo úplně snadné, zákon samozřejmě přináší řadu dalších novinek, které se nedají kategorizovat tak hezky, jako změny uvedené výše. V poslední části seriálu tedy podrobněji rozebereme ty, které jsou opravdu důležité, ale do škatulek výše nespadají.
Pořadí jednotlivých dílů seriálu plánujeme tak, jak vidíte výše. Pokud bychom ale o některé téma zaznamenali zvýšený zájem, rádi ho zařadíme tak, abyste ty nejžádanější informace měli k dispozici co nejdříve.
Na suchou teorii a výčet paragrafů nás neužije, naopak celý seriál koncipujeme jako maximálně praktický. Co půjde, to se pokusíme přiblížit na reálných příkladech tak, aby pro vás měly informace hlavně praktickou využitelnost.
První díl plánujeme zveřejnit v týdnu od 8. července, tak se můžete těšit.
Právo nemovitostí ↗ je naše silná stránka – zjistěte, co všechno pro vás můžeme v této oblasti udělat, abyste vy mohli klidně spát.
Možnost řešit reálné problémy skutečných lidí je činnost, která mě naplňuje. Ve své praxi jsem se původně věnoval zejména právu exekučnímu, v posledních letech se však mojí specializací stala civilněprávní agenda. Zabývám se především právem nemovitostí, ale také poskytuju konzultace v oblasti e-commerce.