Otázka péče, styku a výživného na nezletilé děti je kamenem úrazu všech rodičů. Každý rodič chce získat své děti do výlučné péče, omezit styk dětí s druhým rodičem a samozřejmě získat co nejvyšší výživné. Nicméně právní úprava a zejména pak judikatura českých soudů je k tomuto požadavku velmi přísná, neboť si rodiče často neuvědomují, že má být dána přednost zájmů dětí před zájmy rodičů. Náš cíl není pouze dosáhnout výhry jednoho rodiče nad druhým, ale spíše podporovat budování a upevňování vztahů mezi rodiči a dětmi. Chceme, aby rodiče byli schopni spolupracovat ve prospěch svých dětí, a nikoliv se vzdalovat od svých rodičovských povinností. Zakládáme si tedy na tom, že se snažíme našim klientům důkladně vysvětlit jednotlivé druhy péče, možnosti styku a výše výživného tak, aby své rozhodnutí volili racionálně a v nejlepším zájmu jejich dětí.
Jste v manželství nebo v partnerství, kde máte nezletilé dítě a máte obavy ohledně péče, výchovy a výživy po rozvodu/rozchodu? Existují tři typy péče o dítě: střídavá, výlučná a společná. Střídavá péče je nejběžnější, výlučná péče se uplatňuje ve zvláštních situacích a společná péče vyžaduje dohodu mezi rodiči.
V prvé řadě vždy doporučujeme se odpoutat od emocí a „pomsty“ vůči druhému rodiči. Je potřebné si uvědomit, že se nehádáte s druhým rodičem o majetek nebo závazky, ale společně rozhodujete a určujete budoucí vývoj vašeho společného dítěte. V rámci soudního sporu můžete získat výlučnou péči a omezit styk druhého rodiče s dítětem na minimum, ale bude to pro vás a vaše společné dítě to nejlepší?
Pokud se jedná o výživné na nezletilé dítě, tak toto se určuje jak u výlučné péče, tak i u střídavé péče. Již nyní upozorňujeme, že výživné náleží nezletilému dítěti, nikoliv rodiči. Běžná situace je taková, že si rodič, který hradí výživné, myslí, že platí druhému rodiči, který si z toho hradí své potřeby. Tento přístup je však chybný a vede k řadě konfliktů, které stěžují nejenom případnou dohodu, ale i samotný soudní spor. Nezletilé dítě má právo ze zákona na stejnou životní úroveň rodičů. Výši výživného autoritativně stanovuje soud, přičemž přihlíží nejenom k výdělkovým poměrům rodičů (čistý měsíční příjem ze zaměstnání – mzda/plat nebo podnikání), ale také k majetku, který rodiče vlastní a jaká je jejich faktická životní úroveň. Často soudy vychází z tabulek Ministerstva spravedlnosti, i když nemají právní závaznost.“
Abychom vám mohli poskytnout co nejlepší možnou službu, musíme znát vaši situaci.