Příprava smlouvy o spolupráci s OSVČ

Jste vývojářské studio a chcete si najmout freelancery, programátory, UI/UX designéry? Nebo jste společnost, co si chce najmout grafika, externího marketingového poradce, konzultanta? V obou případech možná nechcete jít cestou in-house pracovního poměru, ale chcete si najmout odborníky tzv. na IČO. Ať už jde o jednorázovou spolupráci (smlouva o dílo) nebo dlouhodobou spolupráci (rámcová smlouva o spolupráci), je důležité mít dobře nastavený vztah. Protože pojmy jako ochrana před švarcsystémem, autorská práva nebo odpovědnost pro vás budou na prvním místě.

Chcete připravit smlouvu o spolupráci s OSVČ? Napište nám ↗

Smlouva o spolupráci s OSVČ
Smlouva o spolupráci

Freelancer a smlouva

Smlouva o spolupráci ≠ pracovní smlouva

Rozjíždíte nový projekt vývoje custom-made aplikace pro vašeho zákazníka. Projekt bude trvat 6 měsíců až jeden rok. Na trhu práce začnete hledat špičku v oboru. Nejlepší UX designéry, datové analytiky, vývojáře. Protože chcete dodat bezchybnou aplikaci. Úplně stejným způsobem můžete přemýšlet také v jiných oblastech, třeba v oblasti marketingu, grafice, konzultačních službách.

Důležité je, že při takové spolupráci nevzniká pracovní poměr. Z nové posily se nestává zaměstnanec, nýbrž samostatný živnostník, který s vámi na své IČO spolupracuje. Vztah, který mezi vámi vzniká je čistě podnikatelský - vaše společnost a OSVČ. Taková smlouva o spolupráci s OSVČ (rámcová smlouva, kontrakt, smlouva o externí spolupráci) bude mít zcela jiný režim, než pracovní smlouva.

Na co si dát pozor ve smlouvě o spolupráci s OSVČ?

Ve smlouvě o spolupráci s OSVČ je potřeba pohlídat zejména následující oblasti:

 • Jak moc je spolupráce výhradní/nevýhradní. Může OSVČ spolupracovat s jinými zákazníky?
  • Pozor na míru kontroly, kterou nad OSVČ chcete vykonávat, ať nespadnete do švarcsystému ↗, neboli závislé práce.
  • Spolupracující osoba by mohla využít vaše know-how pro konkurenční produkty a služby, zvažte také konkurenční doložku ↗.
 • Bude freelancer/vývojář vytvářet autorská díla? Například grafické návrhy, texty, počítačový program? Nezapomeňte si správně nastavit duševní vlastnictví a autorská práva.
 • Jakým způsobem dochází k objednávání služeb freelancera? Máte správně sjednanou cenu, termín, popis plnění?
 • Co když freelancer něco pokazí? Máte dobře nastavenou odpovědnost?

Správně nastavená smlouva o spolupráci mezi vámi a OSVČ by měla ošetřit všechna rizika, která se pojí s případným švarcsystémem, autorskými právy, odpovědností, platebními podmínkami a rozsahem spolupráce.

Příprava smlouvy s námi
 • Základní informace
 • Co od vás budeme potřebovat?
 • Co od nás dostanete?

Smlouva o spolupráci od SEDLAKOVA LEGAL

„Kdo schvaluje Vaši absenci?“ To je skutečný dotaz, který můžete dostat od inspekce práce. Dobře nastavená smlouva o spolupráci s OSVČ vám pomůže vyhnout se švarcsystému. Zároveň i OSVČ, freelancer, se kterým spolupracujete z dobré smlouvy pochopí, co je obsahem smluvního vztahu, jaká jsou vzájemná práva a povinnosti.

Specializujeme se na software, technologie a duševní vlastnictví. Naše smlouva o spolupráci, kterou pro vás nachystáme tak bude obsahovat kompletní nastavení ochrany duševního vlastnictví a autorských práv k výtvorům, které pro vás freelancer vytvoří. Ať už chcete mít všechna práva, nebo budeme nastavovat různé licenční pyramidy.

Cena za přípravu smlouvy: od 15 000 Kč + DPH

Jaká jsou vaše očekávání od spolupráce s OSVČ?

Abychom pro vás mohli nachystat smlouvu o spolupráci na míru, zašleme vám dopředu dotazník, kde nám vyplníte:

 • Zda chcete výhradní spolupráci
 • Jak dlouho bude spolupráce trvat
 • Zda může freelancer/dodavatel využívat další poddodavatele
 • Jaké činnosti/díla pro vás bude freelancer/dodavatel provádět
 • Jak si domlouváte jednotlivé činnosti
 • Jaká je cena a podmínky placení
 • Jaké jsou termíny
 • Zda existují nějaká interní pravidla, která musí být dodržována

Všechny otázky můžeme projít na společné schůzce, nebo nám je vyplníte a my následně dodáme smlouvu o spolupráci na míru.

Získáte jistotu, že spolupráce bude fungovat

S naší smlouvou o spolupráci budete mít jistotu, že budete obě strany vědět, jaká máte práva a jaké máte povinnosti. V průběhu přípravy smlouvy vás upozorníme na případná rizika, pokud bychom v některém z modelů spatřovali švarcsystém. Připravenou smlouvu vám vysvětlíme a nachystáme případné vysvětlení také pro freelancery, aby věděli, do čeho jdou.

S naší smlouvou budete mít jístotu, že veškerá díla, která freelancer vytvoří, budou vaše, případně budou odpovídat takovým požadavkům na duševní vlastnictví, která od smlouvy budete očekávat.

Kontaktujte nás